• حضرت محمد (ص) :بهترین مردم کسی است که مردم از او سود و بهره ببرند
  • امام علی(ع):هدیه دوستی می آورد
  • امام علی(ع):زیبا خطاب کنید تا جواب زیبا بشنوید
  • امام علی النقی الهادی علیه‌السلام فرموده‌اند:فروتنى‌ آن‌ است‌ كه‌ با مردم‌ چنان‌ كنى‌ كه‌ دوست‌ دارى‌ با تو چنان‌ باشند.
  • هر کس خودش را با ما بداند و خدا را اطاعت نکند از ما نیست (امام جعفر صادق (ع))
  • تَکَلَّمُوا فِى الْعِلْمِ تَبَیَّنَ أَقْدارُکُمْ عالمانه سخن گویید تا قدر شما روشن گردد.
1
آنچه بايستي شهروندان گرامي بدانند

 

همانطور كه قبلاً هم درنشريات و مقالات و اطلاعيه هاي گوناگون سعي شده آگاهي لازم در ارتباط با مسائل زمين و مسكن و كلاً خدمات شهرداري و شهرسازي به شهروندان داده شود بار ديگر از فرصت استفاده مي كنيم و مواردي چند را بر  مي شماريم :
-         توصيه مي گردد قبل از انجام معامله اراضي و املاك حتماً با انجام استعلام از شهرداري از وضعيت كاربري زمين
( نوع استفاده مجاز از زمين ) ، وضعيت شبكه معابر ( گذرهاي دسترسي ) از لحاظ عرض معبر و بن باز يا بن بست بودن و ..... و نيز نقشه تفكيكي مورد تأييد ، تراكم و ارتفاع مجاز منطقه و كلاً ضوابط و مقررات خاص محل ، حدنصاب تفكيك و چگونگي مالكيت زمين ( خصوصي
دولتي تعاوني اوقافي رسمي مشاعي قولنامه اي واگذاري و ... ) اطلاع حاصل شود .
همچنين در مورد ساختمان هاي احداثي ( موجود ) به همين ترتيب مي توان با انجام استعلام از شهرداري از وضعيت با مجوز يا بدون مجوز بودن ساختمان كاربري مجاز پلاك وضعيت گذربندي (عقب نشينيها ) ميزان بدهي يا داشتن مفاصاحساب از شهرداري ميزان تراكم و ارتفاع مجاز منطقه و ..... با خبر شد ، بديهي است عدم اطلاع از موارد اعلامي فوق مي تواند منجر به متضرر شدن خريداران گردد .
بر روي اراضي واقع در حريم شهرها ( خارج از محدوده ) عمدتاً پروانه ساختمان مسكوني صادر نمي گردد و در موارد معدود هم با شرائط دشوار و مسير سختي روبروست و معمولاً افراد فرصت طلب از بي اطلاعي و عدم آگاهي دسته اي از خريداران كم بضاعت سوءاستفاده كرده و اراضي واقع در حريم شهر را كه فاقد كاربري مسكوني و فاقد طرح شبكه معابر و خدمات و .... مي باشند و حتي بعضاً در داخل اراضي كشاورزي قرار دارند را به فروش مي رسانند و بدين ترتيب سرمايه زندگي خانواده اي مصروف خريد زميني مي شود كه به هيچ وجه امكان صدور پروانه ساختمان بر روي آن وجود ندارد و اين يعني تباه شدن سرمايه و آينده ايشان ، در حالي كه با يك استعلام ساده از شهرداري مي شود از داخل محدوده يا حريم بودن پلاك ، كاربري زمين ، وضعيت گذربندي و دسترسي ، شرائط تفكيك و حدنصاب هاي مجاز و خلاصه امكان اخذ پروانه و يا عدم امكان آن اطلاع حاصل كرد .
شهروندان عزيز بايستي دقت داشته باشند علاوه بر موارد فوق ، اراضي همجوار دكل هاي برق فشار قوي رودخانه ها ، مسيل ها ، قنوات ، نهرها ، كانال هاي آب و امثالهم ، خطوط انتقال گاز ، كمربندي ها ،
آزادراه ها ، خطوط راه آهن ، اماكن تاريخي ارزشمند ، پادگان ها و مراكز نظامي و انتظامي و مواردي از اين دست همواره داراي حرائم و محدوديت هايي مي باشند كه بايستي حتماً وضعيت آنها از شهرداري و يا ارگان هاي ذيربط استعلام گردد .
نكته ديگر آنكه در انجام معامله و خريد اراضي و املاك دقت نمايند مدارك مالكيت ارائه شده توسط فروشندگان ، رسمي و معتبر باشد چرا كه خصوصاً در يكي دو سال اخير تأكيدات بسيار زيادي از طرف مراجع ذيربط و دستگاه هاي صاحب نظر و اركان قضائي كشور در ارتباط با مدارك مالكيت رسمي و معتبر و ملزم نمودن شهرداري ها بيش از پيش براي عدم قبول مدارك غيررسمي انجام شده و روز به روز اين موضوع شكل جدي تري به خود مي گيرد .
كسب اطلاع از طريق دفاتر مجاز و ذيصلاح مشاورين املاك دفاتر اسناد رسمي ادارات ثبت اسناد و املاك بنياد مسكن انقلاب اسلامي و مسكن و شهرسازي ( در بعضي موارد ) و شهرداري ها ، قبل از انجام معامله پيشنهاد مي گردد .
 

                                                                                                                                                   افشين وزيري

مسئول واحد شهرسازي