• حضرت محمد (ص) :بهترین مردم کسی است که مردم از او سود و بهره ببرند
  • امام علی(ع):هدیه دوستی می آورد
  • امام علی(ع):زیبا خطاب کنید تا جواب زیبا بشنوید
  • امام علی النقی الهادی علیه‌السلام فرموده‌اند:فروتنى‌ آن‌ است‌ كه‌ با مردم‌ چنان‌ كنى‌ كه‌ دوست‌ دارى‌ با تو چنان‌ باشند.
  • هر کس خودش را با ما بداند و خدا را اطاعت نکند از ما نیست (امام جعفر صادق (ع))
  • تَکَلَّمُوا فِى الْعِلْمِ تَبَیَّنَ أَقْدارُکُمْ عالمانه سخن گویید تا قدر شما روشن گردد.
1
ابراز خرسندي آيت ا... طباطبايي نژاد از فعاليتهاي عمراني، فرهنگي و خدماتي شوراي اسلامي و شهرداري خوراسگان

در ديدار اعضاي شوراي اسلامي و شهردار خوراسگان با نماينده و لي فقيه در استان و امام جمعه اصفهان عنوان شد:

ابراز خرسندي آيت ا.. طباطبايي نژاد از فعاليتهاي عمراني،فرهنگي و خدماتي شوراي اسلامي و شهرداري خوراسگان
اعضاي شوراي اسلامي شهر، شهردار و تني چند از معاونين و مديران شهرداري خوراسگان در ارديبهشت ماه سال جاري و به مناسبت ايام گراميداشت روز شوراها و هفته شهر و شهروند با آيت ا... طباطبايي نژاد، نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه اصفهان ديدار کردند.
در اين ديدار آيت ا... طباطبايي نژاد، نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه اصفهان ضمن تبريک فرارسيدن ماه رجب و ولادت باسعادت حضرت امام محمد باقر(ع)، از برگزاري اين جلسه ابراز خرسندي نمود.
وي ضمن تقدير از اقدامات صورت گرفته توسط شوراي اسلامي و شهرداري خوراسگان افزود: همکاري و همگرايي کارها را به پيش مي برد و اختلاف کارها را با رکود مواجه مي نمايد.
نماينده مردم استان اصفهان در مجلس خبرگان رهبري با بيان اينکه از اقدامات انجام شده در شهر خوراسگان در طول يک دهه گذشته مطلع هستند، خاطر نشان کرد: در اين مدت خوراسگان همچون کلان شهر اصفهان پيشرفتهاي بسيار خوبي داشته و همچون اصفهان از فعاليتهاي زيربنايي خوبي برخوردار شده است.
وي مردم خوراسگان را از گذشته هاي دور با وجود برگزاري نماز جمعه در اين شهر، مردمي مذهبي و ولايت مدار دانست و افزود: اين شهر از گذشته داراي روحانيتي متعهد و همراه با مردم بوده که دلسوزانه در کنار مردم زندگي نموده اند.
امام جمعه اصفهان در ادامه به موضوع الحاق خوراسگان به اصفهان و پيگيري هاي صورت گرفته و عدم انجام آن در سالهاي گذشته اشاره کرد و بيان داشت: پيشنهاد شده بود که انجام الحاق در پايان سال 92 انجام شود و در اين زمينه مکاتباتي هم صورت گرفته بود اما دليلي براي تأخير در اين زمينه وجود ندارد.
وي با بيان اينکه در خصوص انجام الحاق خوراسگان به اصفهان هيچ نگراني وجود ندارد اضافه کرد: مردم و مديران استان اصفهان، هم متدين و هم مسئوليت پذيرند و در هر سطح مديريت احساس مسئوليت دارند.
آيت ا... طباطبايي نژاد ضمن توصيه اعضاي شورا به پرهيز از حواشي ايجاد شده در خصوص انجام الحاق، اين امر را قانوني دانست و اذعان نمود: اميدوارم مردم خوراسگان با رأي به افراد متدين از ميان همه خوبان بهترينها را براي شوراها که اتاق فکر جهت انجام فعاليت هاي شهرداري مي باشند انتخاب نمايند.
عضو خبرگان رهبري در پايان تاييد صلاحيت نامزدهاي انتخاباتي چهارمين دوره شوراي اسلامي را بر اساس فرمايشات مقام معظم رهبري(مدظله العالي) فارغ از جناح ها و سلايق سياسي افراد و بر اساس قانون عنوان و ابراز اميدواري کرد تا منتخبين مردم بتوانند در راستاي خدمت به کلان شهر اصفهان گام هاي ارزنده اي بردارند.
در ابتداي اين ديدار حسين قديرزاده، رئيس شوراي اسلامي شهر در سخناني ضمن قدرداني از آيت ا... طباطبايي نژاد به جهت برگزاري اين ديدار بيان داشت: شهر خوراسگان داراي مردمي انقلابي و ولايت مدار است که بيش از 485 شهيد تقديم انقلاب و نظام مقدس جمهوري اسلامي نموده و در تمامي عرصه هاي انقلاب حضوري فعال و پررنگ داشته است.
وي با اشاره به فعاليتهاي صورت گرفته در سه دوره شوراي اسلامي شهر خوراسگان افزود: اين شهر در سه دوره گذشته داراي شورايي مستقل بوده است اما به واسطه اينکه شهر اصفهان در مناطق چهار و ده با خوراسگان هم مرز است و اين شهر را احاطه نموده همه کارشناسان مديريت شهري بر اين عقيده بودند که بهتر است خوراسگان به اصفهان الحاق شود.
وي ادامه داد: اين موضوع در طول دو دهه از سوي شهرداري و شوراي اسلامي شهر اصفهان پيگيري مي شده اما به دليل برخي مسائل اتفاق نيفتاده بود تا اينکه در دو سه سال گذشته شوراي دوره سوم شهر خوراسگان با انجام الحاق موافقت نمود و الحاق خوراسگان به اصفهان به تصويب شوراهاي اسلامي دو شهر رسيد و هر دو شهر تصويب کردند تا فرايند قانوني آن انجام شود.
قديرزاده در خصوص انجام قانوني فرايند الحاق بيان داشت: به استناد قانون الحاق شهرها با پيشنهاد وزير کشور و هيئت محترم وزيران انجام مي شود.
رئيس شورا با تشريح تحولات صورت گرفته در اين خصوص ادامه داد: پس از برگزاري انتخابات مجلس شوراي اسلامي در سال 90 ، مديريت شهري اصفهان علي رغم قبول کليات الحاق تصميم بر انجام الحاق بعد از انتخابات شوراها گرفت که در اين زمينه مردم خوراسگان استدلال دارند که اگر قرار باشد الحاق انجام شود حق آنها اين است که در تشکيل شوراي اسلامي شهر اصفهان نقش داشته باشند.
وي با ابراز خرسندي از طي شدن فرايند قانوني الحاق خوراسگان به اصفهان و همسان شدن انتخابات اين دو شهر تصريح کرد: امروز مردم خوراسگان مي خواهند اختيارات خود را به کلان شهر اصفهان تقديم نمايند تا در مديريت کلان شهر اصفهان همسان سازي شود و در اين راه وجود چند نفر از کساني که با مشکلات مردم خوراسگان آشنا هستند در ميان اعضاي شوراي اصفهان بسيار مفيد و تاثير گذار خواهد بود.
در اين ديدار همچنين مهندس محمّد هويدا، شهردار خوراسگان در سخناني ضمن عرض ادب و احترام و تبريک حلول ماه رجب و خجسته سالروز ولادت با سعادت حضرت امام محمّد باقر (ع) به محضر آيت ا... طباطبايي نژاد و حاضرين، از فرصت فراهم شده جهت برگزاري اين ديدار قدرداني و اعضاي حاضر در جلسه را معرفي نمود.
وي ضمن بيان مطالبي در خصوص شهر و شهرداري خوراسگان ادامه داد: از سال 86 که افتخار خدمت به مردم خوراسگان را پيدا نمودم، بودجه مصوب سال 86 شهرداري بالغ بر 72 ميليارد ريال بود که اين بودجه در سال 1392 بالغ بر 270 ميليارد ريال مي باشد.
وي با بيان اينکه در تحقق اين بودجه، دو اتفاق کم نظير وجود دارد و آن عدم افزايش دفترچه ارزش معاملاتي و عدم افزايش دفترچه عوارض محلي شهر طي اين شش سال گذشته مي باشد که به نوعي در استان کم نظير است.
هويدا سه شاخصه مهم شوراي اسلامي و شهرداري خوراسگان در دوره سوم را برشمرد و بيان داشت: توجه ويژه به مباحث فرهنگي، احياي بافتهاي فرسوده شهر و همگرايي در شهر را سه مولفه مهم اين دوره دانست که شورا و شهرداري خوراسگان را از ديگر شهرهاي استان و حتي کشور متمايز مي نمايد.
وي در خصوص مؤلفه هاي فرهنگي توضيح داد: در بحث فرهنگي شعار شورا و شهرداري اين بود که هر محله بايد داراي يک فرهنگسرا باشد که اين شعار نزديک به 85 درصد محقق شده و در حال حاضر نزديک به 30 هزار مترمربع فضاي فرهنگي متعلق به شهرداري در حال خدمات رساني به مردم عزيز بوده و با اتمام 10 هزار متر مربع فضاي فرهنگي در حال ساخت، تا پايان سال اين رقم به 40 هزار مترمربع افزايش مي يابد.
وي اظهار داشت خوراسگان شهري است مذهبي و ولايت مدار كه بيش از 485 شهيد تقديم انقلاب اسلامي كرده و صدها جانباز، آزاده، هزاران ايثارگر و رزمنده دارد و افزود: اين شهر، داراي 90 مسجد و حسينيه، هفتاد هيئت مذهبي و 90 كانون فرهنگي مي باشد و همواره 30 درصد بودجه عمراني هر سال صرف مسائل فرهنگي در حوزه سخت افزاري و نرم افزاري مي گردد.
شهردار خوراسگان در خصوص اهميت احياي فرهنگ ايثار و شهادت در اين شهر بيان داشت: ضمن حمايت شهرداري و شوراي اسلامي شهر در خصوص برگزاري يادواره هاي شهدا در محلات مختلف شهر، يكي از اقدامات فرهنگي در اين حوزه را چاپ و انتشار كتاب ارزشمند و ماندگار يادمان شهداي اين شهر كه حاوي بخشي از زندگينامه و وصيت نامه شهداي شهر خواند و افزود که اين کتاب ارزشمند در ايام گراميداشت هفته دفاع مقدس در سال 1390 با حضور خانواده معظم شهدا و تعدادي از مسئولين كشوري، استان، شهرستان و شهر رونمائي گرديد.
مهندس هويدا همچنين با اشاره به پروژه ها و اقدمات مهم شهرداري به ادامه تکميل پروژه فرهنگسراي دکتر شريعتي با زيربناي 4000 مترمربع در محله سفلي اشاره کرد و گفت: عمليات اجرائي اين پروژه رو به اتمام بوده و در سال جاري به بهره برداري مي رسد.
ايشان احداث مجموعه فرهنگي انديشه در محله ستار را از ديگر پروژه هاي در دست اجرا برشمرد که عمليات اجرايي آن در سال گذشته آغاز شده و با انتخاب پيمانکار جهت تكميل آن در سال جاري به بهره برداري مي رسد.
مهندس هويدا در ادامه به راه اندازي سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري اشاره کرد و افزود: به دليل وجود مراکز فرهنگي متعدد اقدام به راه اندازي سازمان فرهنگي ورزشي نمودکه اميد است اين سازمان بتواند در خصوص مديريت بر مراکز فرهنگي تحت نظر شهرداري گام هاي ارزنده اي بردارد.
هويدا اضافه کرد: اگر نگاهي به سند چشم انداز 1404 کشور و افق و اهداف آن داشته باشيم، در آن سند جهت هر يکصد نفر شهروند حداقل هشت مترمربع فضاي فرهنگي با احتساب کتابخانه هاي دانشگاه ها، مدارس، مساجد و کانونهاي فرهنگي پيش بيني گرديده و در حال حاضر در شهر خوراسگان به ازاء هر چهار نفر يک مترمربع فضاي فرهنگي که توسط شهرداري احداث گرديده، موجود مي باشد که پس از اتمام و بهره برداري پروژه هاي فرهنگي در حال ساخت اين فضا به ازاء هر سه نفر به يک مترمربع خواهد رسيد و بنابر اذعان مسئولين آنچه از نظر فرهنگي تا 16 سال آينده براي شهر خوراسگان در نظر گرفته شده است شهرداري در سال 92 به اهداف سند 1404 دست پيدا خواهند کرد.
شهردار خوراسگان با بيان اينكه تا كنون شهرداري با تصويب شوراي اسلامي شهر 50 درصد هزينه نماي بيروني مساجد را تأمين كرده است ادامه داد: مسجد محوري و محله محوري در شوراي اسلامي شهر و شهرداري از حالت شعار خارج شده و مكان يابي و احداث فرهنگسراها در كنار مساجد مبين موضوع بوده و از ويژگي هاي كار شهرداري و شوراي اسلامي شهر مي باشد.
ضمن آنکه شهرونداني كه اقدام به نماسازي بيروني منازل خود مي نمايند، نياز به اخذ پروانه تعميرات نداشته و شهرداري نيز در پايان لوح تقديري را به اين عزيزان تقديم مي نمايد كه تاكنون نزديك به 600 لوح به شهروندان شهر اهداء شده است.
مهندس هويدا در ادامه به ويژگي دوم شوراي اسلامي و شهرداري خوراسگان در دوره سوم اشاره کرد و افزود: اين شهر داراي 124 هکتار بافت فرسوده مصوب کميسيون ماده پنج مي باشد و احياي بافتهاي فرسوده نيز از دغدغه هاي مسئولين نظام و کشور بوده و در برنامه 5ساله توسعه کشور قرار است هر سال 10درصد از اين بافتها احيا شود. وي افزود: با مصوبه شوراي اسلامي شهر جهت احياء بافتهاي فرسوده چه در بافت مصوب و چه در بيرون بافت مصوب، مردم تا سقف 90 درصد از تسهيلات احياء اين بافتها برخوردار، که با استقبال کم نظير مردم روبرو شده، که اين مورد هر ساله حدود 20 درصد از بافتهاي فرسوده شهر را احياء نموده است.
وي در پايان به ويژگي سوم شهرداري و شوراي اسلامي شهر اشاره و از همگرايي و تعامل با ديگر ادارات شهر خوراسگان به عنوان ويژگي سوم اين دوره ياد کرد و ادامه داد: اجراي پروژه شبكه فاضلاب شهري خوراسگان را بارزترين كار در اجراي قانون مديريت واحد شهري خواند و گفتک از زمان تأسيس شركت آب و فاضلاب در خوراسگان تا سال 1386 و در طول 10 سال، 3600 انشعاب نصب شده بود ولي طي 4 سال اخير اين ميزان به 35000 انشعاب و 120 كيلومتر شبكه فاضلاب شهري رسيده است. وي خاطر نشان كرد بنابر پيشبيني مسئولين مربوطه، پروژه فاضلاب شهر خوراسگان بايستي 18 سال ديگر تمام مي شد ولي در شش ماهه اول سال 1392 اين پروژه به اتمام خواهد رسيد که طي اين مدت نصب انشعاب فاضلاب بدون مراجعه شهروندان به شهرداري جهت اخذ مجوز حفاري بوده است.
شايان ذکر است در پايان اين ديدار دو جلد از کتاب يادمان شهداي شهر و دو جلد از کتاب حائر(مجموعه فعاليتهاي هيئات مذهبي خوراسگان) به آيت ا... طباطبايي نژاد اهدا گرديد.