• حضرت محمد (ص) :بهترین مردم کسی است که مردم از او سود و بهره ببرند
  • امام علی(ع):هدیه دوستی می آورد
  • امام علی(ع):زیبا خطاب کنید تا جواب زیبا بشنوید
  • امام علی النقی الهادی علیه‌السلام فرموده‌اند:فروتنى‌ آن‌ است‌ كه‌ با مردم‌ چنان‌ كنى‌ كه‌ دوست‌ دارى‌ با تو چنان‌ باشند.
  • هر کس خودش را با ما بداند و خدا را اطاعت نکند از ما نیست (امام جعفر صادق (ع))
  • تَکَلَّمُوا فِى الْعِلْمِ تَبَیَّنَ أَقْدارُکُمْ عالمانه سخن گویید تا قدر شما روشن گردد.
1
فعاليت دفتر نمايندگي نظام مهندسي خوراسگان و خدمات رساني به شهروندان/ عباس زماني

 فعاليت دفتر نمايندگي نظام مهندسي خوراسگان و خدمات رساني به شهروندان/ عباس زماني

داشتن شهري زيبا و مستحکم نيازمند نظارت کارشناسان خبره در زمينه عمران و شهرسازي است و قسمت عمده اي از اين مسئوليت خطير بر عهده مهندسين طراح، ناظر و مجري ساختمان ها در شهر است. در اين زمينه سازمان نظام مهندسي در اواخر دهه 60 پا به اين عرصه گذاشت و اگر چه مدتها طول کشيد که اين نقش به طور عملي به مرحله اجرا درآيد اما مردم کشورمان پس از زلزله نا گوار بم بيش از پيش به نقش سازمان نظام مهندسي و کنترل استحکام بناي ساختمانها پي بردند و در اين حوزه تأکيد بيشتري شد و حال آنکه فعاليت اين سازمان در حال حاضر فقط معطوف به نظارت نيست و نقش اين سازمان در مراحل طراحي و اجراي نقشه ساختمان و... پذيرفته شده است.
قانون نظام مهندسي از چندين سال قبل از پيروزي انقلاب به تصويب مجلس رسيده ولي تا دهه 60 آئين نامه اجرائي آن در دولت مسکوت مانده بود.
در ادامه شکل گيري نظام مهندسي دراواخر دهه 60 آيين نامه تشکيل اين سازمان تدوين و انتخابات هيئت مديره آن در مراکز استانها برگزار شد.
با گذشت بيش از دو دهه از تاسيس نظام مهندسي، در سال 1383 دفتر نمايندگي نظام مهندسي خوراسگان نيز باانتخاب هيئت رئيسه مستقر در شهر خوراسگان رسماَ شروع به کار نمود.
طبق قانون نظام مهندسي کنترل و نظارت اجرائي کليه خدمات مهندسي در زمينه ساخت و ساز در شهرها بر عهده سازمان نظام مهندسي مي باشد و دفتر نمايندگي خوراسگان علاوه بر کنترل ميزان حق الزحمه دريافتي توسط مهندسين نسبت به کنترل حدود صلاحيت حرفه اي مهندسي اقدام مي نمايد.همچنين ساير خدمات از قبيل مشاوره به ارباب رجوع و مالکين و بازديد مضاعف از طرف نمايندگي به صورت رايگان ارائه مي گردد.
بيشتر خدمات اين دفتر در خصوص تعيين و اخذ نوبت جهت کنترل بازديد نظارت مضاعف بوده و در زمينه ارائه خدمات مهندسي نيازي به مراجعه مالکين نيست و مهندسين مربوطه يا کارمند دفتر آن دفاتر پيگيريهاي لازم را انجام مي دهند.
تعرفه خدمات نظام مهندسي نيز براساس جدول تعرفه از طرف نظام مهندسي استان ابلاغ مي گردد و معادل 80 درصد تعرفه مصوب جهت شهر خوراسگان (معادل جداول فوق) در نظر گرفته مي شود.
بر اساس اذعان مسئولين نظام مهندسي، مشکل عمده اين دفتر نمايندگي وجود واسطه ها و دلالهائي هستند که خدمات مهندسي را با ترفند هاي خود به صورت غير مستقيم ارائه نموده و ارتباط مستقيم ميان مهندسين و کارفرما را کم يا قطع نموده و در آينده ساختمان را از لحاظ اخذ تاييدهاي مختلف از مهندسين ناظر دچار مشکلات مختلفي مي نمايند.
در اين راستا با توجه به الحاق شهر خوراسگان به اصفهان اخيراً نگراني هايي از سوي شهروندان خوراسگان به وجود آمده که لازم است به آن توجه شود و با توجه به اينکه نزديک به يک دهه از عمر دفتر نمايندگي اين شهر مي گذرد، چنانچه پس از الحاق فعاليت اين دفتر متوقف شود، مراجعه شهروندان اين منطقه جهت انجام امور مهندسي ساختمان با مشکل مواجه خواهد شد.
انتظار شهروندان خوراسگان اين است که با توجه به سابقه بسيار خوب و مطلوب اين دفتر در خدمات رساني به شهروندان و جلوگيري از مراجعه متمرکز آنها به نظام مهندسي استان واقع در ابتداي خيابان چمران، اين دفتر نمايندگي و ديگر دفاتر و نمايندگي هاي ادارات خدماتي خوراسگان همچنان فعال بوده و به خدمات رساني خود ادامه دهد.
از طرفي با توجه به حدود يک دهه تجربه اين دفتر به نظر مي رسد فعال نمودن چنين دفاتري در چهار گوشه اصفهان ضروري بوده و اتخاذ تمهيداتي براي جلوگيري مراجعه همه متقاصيان اين شهر بزرگ به يک ساختمان به صورت متمرکز باعث افزايش رضايت ارباب رجوع و خدمات رساني سريع تر و مطلوب تر خواهد شد.
تذکر
* حق الزحمه متره و برآورد در قيمتهاي پيشنهادي در نظر گرفته نشده است.
* مبلغ 5درصد مديريت طراحي پروژه و مبلغ 5درصد مديريت پروژه به دفتر مهندسي ساختمان كه داراي چهار رشته(عمران، معماري، تأسيسات مكانيكي و الكتريكي ) و با اشخاص حقوقي يا حقيقي كه مسئوليت مديريت طراحي و نظارت كامل ساختمان ها را به عهده مي گيرند توسط كارفرما پرداخت مي گردد.
گروه بندي ساختمان ها به شرح زير مي باشد:
*ساختمان ها از نظر سطح زيربنا به ترتيب از يك تا 600 مترمربع در گروه “الف “ ، از 601 تا 2000 مترمربع در گروه”ب “ ، از 2001 تا 5000 مترمربع در گروه “ ج “ و بيشتر از 5000 مترمربع در گروه “ د “ طبقه بندي شده اند.
*ساختمان ها از نظر طبقات به ترتيب 1 و 2 طبقه از روي شالوده در گروه “ الف “ از 3 ، 4 و 5 طبقه از روي شالوده درگروه “ ب “ از 6 لغايت 10 طبقه روي شالوده در گروه “ ج “ و بيشتر از 10 طبقه در گروه “ د “ تقسيم بندي شده اند.
جمع کل خدمات نقشه هاي معماري، سازه و نظارت سازه گروه “ الف”    :   70500 ريال
جمع کل خدمات نقشه هاي معماري، سازه و نظارت سازه گروه “ ب “      :    76000 ريال
شهروندان گرامي مي توانند جهت اطلاع از حدود صلاحيت مهندسان عضو سازمان نظام مهندسي در پايه ها، رشته ها، گروه ها و حوزه هاي مختلف به دفتر نظام مهندسي خوراسگان واقع در خيابان جي، مقابل اداره مخابرات علامه مجلسي مراجعه و يا با شماره تلفن5234485 تماس حاصل فرمايند.